Przejdź do treści
O zespole - galeria

Szanowni internauci i Kochane dzieci,
Często internauci i dzieci pytają o testy, melodie i historię moich kompozycji. Dlatego chętnie to czynię na stronie internetowej - dzwoneczkikaszubskie.com
Słowa i muzyka piosenek są proste, by te wesołe nutki łatwo wpadały do uszu i serc dzieci, by bawiły i cieszyły, a bawiąc, aby przekazywały ewangeliczne przesłanie, że Bóg nas kocha i ma wspaniały plan dla naszego życia. Tylko trzeba Bogu zaufać.
Moi Drodzy.
Piosenki z ewangelicznym przesłaniem wyrażają stan mojej duszy
w konkretnej chwili mego kapłańskiego życia.  
Niech te skromne piosenki ożywiają modlitwę rodziców, dzieci, dziadków i innych osób, aby służyły i przygotowywały na spotkanie z Bogiem
w Słowie i Eucharystii całych rodzin.

Piosenki ukazują się w kolejności jak powstawały:
01 Pierwsze kompozycje (1965-1972r)
02 Wędrówki i występy dzieci (1973-1980r)
03 Dobra nowina o Bogu (1981-1993r)
04 Zwiastowanie Ewangelii (1994-2003r)
05 Adwent i okres paschalny w roku A (2003-2004r)
06 Ewangelie niedzielne w roku A (2004r)
07 Adwent i okres paschalny w roku B (2004-2005r)
08 Ewangelie niedzielne w roku B (2004-2005r)
09 Adwent i okres paschalny w roku C (2006-2006r)
10 Ewangelie niedzielne w roku C w roku C (2006r)
11 Wędrówki z Ewangelią (2007-2010r)
12 Zwiastowanie Ewangelii (2011-2012r)
13 Dobra Nowina (2013-2015)
14 Wesołe nutki w piosence (2016-2017)
Na stronie głównej - dzwoneczkikaszubskie.com - są spisy piosenek:
- Alfabetyczny spis piosenek
- Spis piosenek według miejscowości
- Spis piosenek według rozdziałów i powstawania
oraz
Fotokronika parafii Świętej Rodziny, w której od 1885r jestem proboszczem.

 Pragnę serdecznie podziękować muzykom Oli i Tomaszowi Perz, ich utalentowanym córkom i dzieciom z zespołu. Poprzez lata obserwując ich ofiarną pracę wiele się nauczyłem i w końcu ta współpraca przyniosła dobre owoce. Dziękuję Oli i Tomkowi za piękne aranżacje i nagrania wielu moich skromnych, dziecięcych piosenek. Jestem im serdecznie wdzięczny i składam staropolskie "Bóg zapłać".
Szanowni internauci, zwłaszcza Kochane dzieci, niechaj śpiewanie piosenek pogłębi Waszą przyjaźń z Bogiem i uczyni Was szczęśliwymi, wtedy i ja będę szczęśliwy.  
" Szczęść Boże ... przy pracy i w domu i w szkole.
Szczęść Boże ... każdemu, kto kocha Jezusa ".
Ks. Piotr Topolewski
ZESPÓŁ DZWONECZKI KASZUBSKIE
Zespół Dzwoneczki kaszubskie wraz z Ks. Piotrem prawie od trzydziestu lat przygotowują i prowadzą swoje programy radiowe, a ostatnio - telewizyjne dla dzieci w mediach elektronicznych (radio Maryja, radio Głos, telewizja Trwam i inne).
Dzwoneczki kaszubskie od wielu już lat prowadzą w Radio Maryja autorski program dla dzieci pt.: "DZWONECZKI KASZUBSKIE ZWIASTUJĄ EWANGELIĘ” (emitowany od 1990r do dziś).
Jan Paweł II mówił w Urugwaju w 1988r, że ewangelizacja ma być „nowa w swej żarliwości”. A żarliwość apostolska oznacza pragnienie przekazywania innym wiary, radości wiary w klimacie dialogu i szczerej przyjaźni z Chrystusem i ludzi między sobą. Taką próbą żarliwego zwiastowania Ewangelii przez piosenkę (próbą skromną, niedoskonałą) wydają się być audycje radiowe, a ostatnio telewizyjne - rozśpiewanych dzieci z Gdyni.
Audycje są oparte na trzyletnim cyklu czytań niedzielnych (A, B, C).
I tak Dzwoneczki kaszubskie:
- w roku A akcentują rolę rodziny żyjącej Ewangelią w procesie wychowania dzieci.
- w roku B zwracają uwagę na rolę niedzielnej Mszy św. i Ewangelii w integrowaniu rodziny.
- w roku C podkreślają potrzebę kontynuacji Mszy św. w życiu codziennym.
W każdej audycji proponują aktualną niedzielną Ewangelię, obleczoną w wesołe nutki wraz
z odpowiednim komentarzem, postanowieniami i propozycja nowych religijnych piosenek.
Dzwoneczki kaszubskie mają w swoim w swoim repertuarze prawie 200 utworów (kompozycji ks. Piotra Topolewskiego) zaczerpniętych z Ewangelii Św. Mateusza, Św.
Św. Marka, Św. Łukasza i Św. Jana oraz wiele innych 200 piosenek.
Ciekawym doświadczeniem zespołu Dzwoneczki kaszubskie była doroczna impreza organizowana w latach 1995-2005 w Operze Leśnej w Sopocie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pod nazwą - DZIEŃ DZIECKA Z JEZUSEM. Imprezie odbywała się pod patronatem Metropolita Gdańskiego, Bałtyckiej Agencji Artystycznej i Gdańskiego Komitet Ochrony Praw Dziecka. Przez wszystkie lata podczas Dnia Dziecka z Jezusem - Dzwoneczki kaszubskie nie tylko śpiewały, ale też prowadziły całą imprezę jako konferansjerzy. Sopocka impreza krzewiąca ideę świętowania Dnia Dziecka wyzwalała wiele dobra i to nie tylko w Trójmieście. Transmitowana przez radio i telewizję znalazła wielu naśladowców w Polsce i nie tylko w Polsce.
W latach 2002 i 2003 Dzwoneczki kaszubskie współuczestniczyły w organizacji festiwalu zwanego PAPASONG-iem, imprezie poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, biorąc w niej aktywny udział.
Dzwoneczki kaszubskie zwykle ubogacają Msze św. w swoim parafialnym kościele Świętej Rodziny w Gdyni ale też prowadzą wraz z Ks. Piotrem swoje autorskie radiowo-telewizyjne programy dla dzieci w różnych mediach oraz ciągle nagrywają nowe piosenki.
Ks. PIOTR TOPOLEWSKI
Ur. 26.11.1946 w Lidzbarku Welskim k|Działdowa z rodziców Kazimierza i Benigny Walkowiak. Ojciec był zegarmistrzem.
Szkoła Podstawowa  w Lidzbarku Welskim, Liceum Ogólnokształcące i matura w 1964 w Działdowie. Od 1964 studia filozoficzno-teologiczne w Pelplinie. W 1965 – 67 służba wojskowa w kleryckiej jednostce w Brzegu n|Odrą. W 1967 powrót na studia filozoficzno-teologiczne w Pelplinie. W 1971r święcenia kapłańskie w Pelplinie. Pierwszą posługę wikariuszowską wypełniał w Stężycy na Kaszubach k|Kościerzyny, potem Nowem n|Wisłą, a od 1981 w Gdyni w parafii Świętego Józefa. W latach osiemdziesiątych odbywał na KUL-u studia specjalistyczne z zakresu teologii. Tytuł pracy magisterskiej: Podstawowe zadania Kościoła, „być dla zbawienia świata”.  
Od 1985r proboszcz parafii Świętej Rodziny w Gdyni. Ze szczególnym zaangażowaniem i pasją od lat trzydziestu zajmuje się przygotowaniem dzieci do świętych sakramentów, do pełnego udziału we Mszy św.    
Funkcje w Archidiecezji Gdańskiej: Dziekan Dekantu Gdynia Chylonia, kapelan Jego Świątobliwości, kanonik gremialny Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej, przewodniczący duszpasterstwa rodzin Archidiecezji Gdańskiej, moderator ruchu rodzin oazowych „Domowego Kościoła”, wizytator katechetyczny w dekanacie Gdynia Chylonia, członek Komisji ds. Śpiewu i Muzyki sakralnej, asystent Akcji Katolickiej w Gdyni.
Od lat kleryckich do obecnej chwili zamiłowany w muzyce, zwłaszcza w pracy z dziećmi, autor prawie 500 piosenek religijnych i ewangelicznych. Założyciel znanych zespołów dziecięcych i młodzieżowych Latorośle i Ave w Nowem, Dzwoneczki kaszubskie w Gdyni. Wraz z zespołem Dzwoneczki kaszubskie od trzydziestu lat przygotowuje swoje programy radiowe, a ostatnio - telewizyjne dla dzieci w mediach elektronicznych (radio Maryja, radio Głos, radio Plus, telewizja Trwam i inne).
Od lat dziecięcych uprawia żeglarstwo, ma uprawnienia sternika jachtowego. W latach seminaryjnych był instruktorem na obozach żeglarski dla kleryków w Charzykowach k|Chojnic. Niniejsze zamiłowania wykorzystuje w pracy duszpasterskiej z dziećmi młodzieżą.
Odpoczywa i relaksuje się w kontakcie z przyrodą, chętnie od lat dokumentuje – jak mówi – ślady Boga ukryte w przyrodzie nie rozstając się z aparatem fotograficznym, a ostatnio z kamerą. Poza pracą szuka wytchnienia i chwil modlitwy w parafialnym kościele m.in. grając na organach i komponując nowe piosenki dla dzieci.
(Wypis z książki biograficznej „WHO IS WHO”– Wiedeń 2007r)
Wróć do spisu treści